Rasmästerskap RHH Lydand & IPO

( Har ni gamla Mästerskaps resultat som inte finns med på sidan, maila dom till webmaster så lägger jag ut dom

 

 

 2016 World Championship Dutch shepherd Tjeckoslovakien

IPO III
  1. Andrea Manthey
  2. Jack Stienstra
  3. Grit Grosser
OB 3
    1. Martina Mimm
    2. Martina Mimm
OB Z
   1. Lucia Tomovicova
   2. M. Hermanova
   3. S. Jarmila
IPO II
  1. Sigrid Schmidt
  2. Sandra Meyer
  3. Milos Husek
OB 2
1. Pavlina Bohunova
IPO I
  1. Elisabeth Lobner
  2. Romina Titus
  3. Davy Reynvoet
    OB 1
    1.Susanne Samuelsson & Havrevingens Jözta
    2.Tom Dujardin
    3. Eva Kosnarova


     Agility jumping                               Agility                                    Agi final

   1. Lenka Bachova                 1. Lenka Blachova                      1. Lenka Blachova
   2.Jana Zvonkova                   2. Inge Ringmets                        2. Inge Ringmets
   3.Inge Ringmets                    3. Tiina Pehkonen                       3. Lenka Blachova

 


 

Rasmästerskap  IPO/BSL 3/10-2015

BSL Klass 2

1. Marina Nilsson Canine For Use Iro Rasklubben hollandse herdershond 159.00 B, Utbildningstecken

 

IPO Klass 1

1. Pia Sävenberg Canine For Use Immer Umeå BHK 92.00 M

 

IPO Klass 3

1. Roger ERIKSSON Canine For Use Cassi Örnsköldsviks BHK 269.00 G, A, Utbildningstecken
2. Svein-Erik Jacobsen Canine For Use Bitch Norge 269.00 G, A, Utbildningstecken
5. Lisa Rutström Mac Khalahann´s Hjax Svenska schäferhundklubben 233.00 B, A, Utbildningstecken
6. Emelie Engberg Canine For Use Fara Hällefors Brukshundklubb 222.00 M, VH
7. Magnus Englund Canine For Use C´hucca Umeå BHK 181.00 M

 


WDSF IPO World Championship 2015

IPO klass 1

1. Venke Chylwik Ciphe V D Wolfssklauw Hallands distrikt 266.00 G, Utbildningstecken      
2. Thomas Karlsson Havrevingens Lystra SBK Göteborgsavd. 264.00 G, Utbildningstecken      
3. Inga-Lill Badh Havrevingens Caxa Filipstads BHK 241.00 G, Utbildningstecken      
4. Martin Sikander Havrevingens Giggs Rasklubben hollandse herdershond 226.00 B, Utbildningstecken      
5. Emelie Engberg Canine For Use Fara Hällefors Brukshundklubb 225.00 B, Utbildningstecken

 

IPO klass 2

1. Armin frauenknecht Agent Ayk Tyskland 269.00 G, Utbildningstecken    
2. Melinda Fekken de Kleijn Holland Jango V Le Dobry Holland 238.00 B, Utbildningstecken    
3. Helle Poulsen Extrem Fly Dogs Attak Danmark 212.00 M

 

IPO klass 3

1. Andrea Manthey Boyd´s Bullriding Glenmore Tyskland 283.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat
2. Jack Stienstra Holland Messi V Le Dobry Holland 282.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat
3. Marianne Ullerud Freke Des Fonds De Gueule Rasklubben hollandse herdershond 281.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat
4. Roger ERIKSSON Canine For Use Cassi Örnsköldsviks BHK 279.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat
5. Magnus Englund Canine For Use C´hucca Umeå BHK 278.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat
6. Svein-Erik Jacobsen Canine For Use Bitch Norge 268.00 G, Utbildningstecken
7. Lisa Rutström Mac Khalahann´s Hjax Svenska schäferhundklubben 259.00 G, Utbildningstecken
8. Tanja Ell Conner Vom Erftblick Schweiz 258.00 G, Utbildningstecken
9. Petra Stellmacher Josch Tyskland 258.00 G, Utbildningstecken
10. Birgit Lemke Gasira Von Der Herdergang Tyskland 257.00 G, Utbildningstecken
11. Melinda Fekken de Kleijn Holland Gandor V Le Dobry Holland 253.00 G, Utbildningstecken
12. David Almerge Chica Des Fonds De Gueule Spanien (Spain) 252.00 G, Utbildningstecken
13. Madlen Keller Boyd´s Bullriding Ixxus Tyskland 251.00 G, Utbildningstecken
14. Kata Simola Kare-Saran Z´spike Finland (Suomi) 246.00 G, Utbildningstecken
15. Helga Groen Holland Jessie V Le Dobry Holland 240.00 G, Utbildningstecken
16. Paola Bellei Eclipse-E´aubade Des Fonds De Gueul Rasklubben hollandse herdershond 239.00 M
17. Daniela Lasta Centurio Le Gladiateur Österrike 227.00 M
18. Willy Gerkes Heer Alex V ´t Vrijbuitersnest Holland 225.00 M
19. Satu Juurikka Kare-Saran Örkki Finland (Suomi) 218.00 M

 


 RHH's Öppna Mästerskap 2014

BSL 1 

1. Emelie Andersson Czylwiks Diesel Rasklubben hollandse herdershond 167.00 G,Utbildningstecken

FH klass 1

3. Towa Lindh Havrevingens Qaala Västerås BK 83.00 G,Utbildningstecken
8. Emma Edvardsson Mach One´s Arwen Rasklubben hollandse herdershond 18.00 M

IPO klass 1

2. Rebecca Johansson Havrevingens Jax Kristinehamn BHK 264.00 G, Utbildningstecken
4. Inga-Lill Badh Havrevingens Caxa Filipstads BHK 219.00 M

IPO klass 2

2. Pål Ripnes Czylwiks Enya Rasklubben hollandse herdershond 227.00 M

IPO klass 3

1. Magnus Englund Canine For Use C´hucca Umeå BHK 282.00 SG, Utbildningstecken, Certifikat

images (8)

Ras Mästare Lydand 2014 (Elit)

Lyd.Klass 1

1. Yvonne Andersson Freak Le Chics Bloeme Stockholm Södra BK 181.5p 1:a pris  
2. Anneli Mattsson Havrevingens Django Linköpings BK 174p 1:a pris  
3. Thomas Karlsson Havrevingens Lystra SBK Göteborgsavd. 155.5p 2:a pris

 

Lyd.klass 2

1. Madelene Melander Havrevingens Femmii Sundsvalls BHK 183.5p 1:a pris  
2. Anette Nilsson Havrevingens Fenja Falkenbergs BK 173p 1:a pris  
3. Åsa Liderfors Havrevingens Gin Örebro BK 167p 1:a pris  
4. Mia Hermansen Canine For Use Corall Stockholm Södra BK 161.5p 1:a pris  
5. Ronnie Jönsen Canine For Use Drifa Tollarps BK 151p 2:a pris

 


 Ras Mästare Lydnad 2013 (Elit)

Lyd.Klass 2

1. Rebecca Johansson Havrevingens Jax Rasklubben hollandse herdershond 161p 1:a pris Hollandse herdershond korthårig  
2. Daniela Balan Canine For Use Colt Hagfors BHK 108p 3:e pris Hollandse herdershond korthårig

 


121027_RHH_Rasmstare_QaalaTowa

Ras Mästerskap Lydand 2012 (Elit)

1 Towa med Havrevingens Qaala 283,5

2 Stina med Freak le chics Azurill 237,4

Sofia med Ninja 202,3


 

index_rasmstare2011

Ras Mästerskap Lydand 2011 (Elit)

1 Towa Lindh & Qaala, Hollandse Herdershond 291,5

7 Sofia Axelsson & Ninja, Hollandse Herdershond 225,5